Az európai uniós kohéziós támogatások legfőbb kérdése Magyarországon és az összes uniós államban az, hogy milyen hatékonysággal költik el. Három főproblémakört lehet felfedezni. Az elsőa magyar támogatási intézményrendszer hatékonysága, a második a végsőkedvezményezettek hatékonysága, vagyis hogy hogyan pályáznak az alapokra, hogyan bonyolítják le a projekteket, a harmadik pedig a nem támogatási intézményrendszer működésének a hatékonysága (pl. pénzügyi és oktatási intézmények, tanácsadó cégek). A könnyebbik feladat a mutatószámok meghatározása, amelyekkel mérni lehet a hatékonyságot. A nehezebb feladat mérni is ezeket. A mutatószámok nagy részének forrásai nem nyilvánosak, sőt legtöbbször titkosak. A bruttó hatások legtöbbször nem mutatják a valóságos helyzetet. Ahhoz, hogy valódi képet kapjunk a hatékonyságról, új módszertant kell alkalmaznunk, és közvetlenül a végsőkedvezményezettől kell õszinte (!) információhoz jutnunk, azt kielemeznünk és csak ezt követően vonhatjuk le saját következtetéseinket.
Kengyel Á. (2005): Kohézió és finanszírozás. Európai Tükör, 2005. június.
Pogátsa Z. (2004): Europe Now - Hungary's perpardness for the EU's Strustural and Cohasion Funds. ISES Books.
Török Á. (2004): Mit mivel mérünk? A versenyképesség értelmezéséről és mérési problémáiról, EU-Tanulmányok 1. kötet. Budaoest: NFH.
Horváth M. T. (2004): A regionális politika közigazgatási feltételei. Budapest: MKI.
Becsky R. - Izikné Hedri G. (2004): Az Európai Uniós regionális politikája. Budapest: Hans Seidel Alapítvány.
Az Európai Uniós regionális politikája , ().
Szemlér T. (2004): EU-költségvetés 2007-2013: érdekek és álláspontok. Budapest: MTA-VKI.
EU-költségvetés 2007-2013: érdekek és álláspontok , ().
Szemlér T. (2001): Magyarország felkészülése az EU-csatlakozásra a regionális politika területén, külön tekintettel az intézményi és pénzügyi kérdésekre. VKI Kihívások, 2001. március.
VKI Kihívások , ().
Tót É. (2004): Az egyeztetési folyamatok szerepe a magyar Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) megalkotásában. EU-Tanulmányok 3. kötet. Budapest: NFH. 2004.
Forman B. - Nagy S. Gy. (2005): A magyarországi uniós támogatási rendszer és pályáztatási gyakorlat hiányosságai. Magyarország politikai évkönyve 2005, Budapest, DKMKKA.
Nagy S. Gy. - Trombitás Z. (szerk.): Kulcs a sikeres EU-pályázatokhoz 2. Budapest: EU Munkacsoport.
Kulcs a sikeres EU-pályázatokhoz 2 , ().
Somlyódyné Pfeil E. (2004): Az uniós tagországok közigazgatásának szerepe a strukturális politika végrehajtásában. EU-Tanulmányok 4. kötet. Budapest: NFH.
EU-Tanulmányok , ().