Az utóbbi években számtalan kísérletet tettek az integráció mérésére. Javaslatot teszünk az ún. integrációsprofil-elemzési módszer alkalmazására, amely számos paraméter figyelembevételén alapszik: 1. Reálgazdasági integráció/integráltság (kereskedelmi tényezők, transznacionalizáció); 2. Intézményi és szabályozási integráció (részvétel a globális és uniós szintű intézményi struktúrákban). Jelen tanulmánynak ez a tulajdonképpeni tárgya; 3. Komparatív teljesítmények; 4. Konvergencia és divergencia. A kapcsolatokon és azok intenzitásán túl az integrációs profil figyelembe veszi a szerkezeti, teljesítményi, függőségi, kiegyensúlyozottsági és felzárkózási (konvergencia) aspektusokat is, ily módon igyekszik a mennyiségi jellemzőkön túl az integrációs folyamatok minőségére és közvetetten hatékonyságára is utalni. Jelen esetben az EU-integráció szubrégióinak összehasonlító elemzéséről van szó, különös tekintettel Közép-Európára és benne Magyarországra.A szabályozási integráció elemzésének legfontosabb területe az egységes piac, valamint a gazdasági és monetáris unió struktúráiban való részvétel. A monetáris integráció mélységében és sebességében differenciálódott: az EU-integráció „változó geometriás” és „többsebességes” folyamattá vált.Az intézményi integrációban való részvételt összefoglalóan értékelve az országok három csoportját különböztetjük meg:
Balassa, B. (1961): The Theory of Economic Integration. Irwin, Homewood, Illinois.
Balassa B. , '', in The Theory of Economic Integration , (1961 ) -.
Cecchini, P. (1988): Europe’92. Nomos Verlag, Baden-Baden.
Cecchini P. , '', in Europe’92 , (1988 ) -.
Europe in Figures, Eurostat Yearbook 2009. Eurostat, 2010.
Globális Versenyképességi Indexek. World Economic Forum, 2012.
Internal Market Scoreboard 26. February 2013. European Commission.
KOF Index of Globalization 2010. Press Release, Friday, 22 January 2010. KOF (Konjunkturforschung), Swiss Economic Institute, Swiss Federal Institute of Technology, Zürich.
Palánkai Tibor (szerk.) (2010): Tanulmányok az európai integráció témaköréből (Regionális integrációk, összehasonlító tanulmányok). III. füzet. Savaria University Press, Szombathely.
'', in Tanulmányok az európai integráció témaköréből (Regionális integrációk, összehasonlító tanulmányok). III. füzet , (2010 ) -.
Palánkai Tibor (szerk.) (2011): Tanulmányok az európai integráció témaköréből. (Magyarország integrációs profilja). IV. füzet. Savaria University Press, Szombathely.
'', in Tanulmányok az európai integráció témaköréből. (Magyarország integrációs profilja). IV. füzet , (2011 ) -.
Palánkai Tibor - Kengyel Ákos - Kutasi Gábor - Benczes István - Nagy Sándor Gyula (2011): A globális és regionális integráció gazdaságtana. Akadémiai Kiadó, Budapest.
Nagy Sándor G. , '', in A globális és regionális integráció gazdaságtana , (2011 ) -.