Bevezetés: A hazai mellkassebészetek jó részében érvényben lévő aranyszabály szerint napi rutinmellkasröntgen- (RTG-) vizsgálat elvégzése javasolt tüdőlobectomia után mindaddig, amíg a betegeknek mellkasi csövük van. Más itthoni centrumokban viszont nem ragaszkodnak ehhez a gyakorlathoz. A szerzők e két szemlélet eredményeit hasonlítják össze osztályuk anyagában. Anyag és módszer: 148 olyan beteget értékeltek, akiknél problémamentes lobectomia és egy mellkasi cső behelyezése történt. A rutinmellkas-RTG-csoportba (R-RTG) 50 beteg tartozik, akiknél közvetlenül a műtét után, valamint a szívás idején naponta rutinszerűen és a cső eltávolítását követő napon szintén mellkas-RTG-felvétel készült. 98 betegnél csak tünetek és/vagy panasz esetén (láz, hypoxia, subcutan emphysema, tartós levegőkilépés) és/vagy a mellkasi drain eltávolítását követő napon készült RTG (T-RTG). A következő műtét utáni adatokat értékelték: láz, kóros RTG kép/lelet (pneumothorax [PTX], folyadék, atelectasia, subcutan emphysema, haematoma), RTG-felvételek száma, drainage-tartam és esetleges új cső behelyezése. Eredmények: Az átlagos drainage-idő 3,7 és 3,8 nap volt az R-RTG- és a T-RTG-csoportokban. A mellkasi cső eltávolítását követően kóros RTG-leletet az R-RTG-csoport betegeinek 50%-ában (25/50) és a T-RTG-csoport 46,9%-ában (46/98) (p = 0,724) kaptak, de új cső behelyezésére az R-RTG-csoportban csak 12%-ban (3/25), illetve a T-RTG-csoportban csak 15,2%-ban (7/46) volt szükség. Az elkészített RTG-felvételek száma az R-RTG-csoportban 5,0, míg a T-RTG-csoportban 2,3 volt (p = 0,0001). Következtetés: Nem volt több műtét utáni szövődmény és csőeltávolítás utáni kóros RTG-lelet, ha az RTG-felvétel csak a betegek tünetei/panaszai alapján készült a rutinszerű napi RTG-vizsgálatok helyett. A kóros RTG-leleteken jelzett szövődményeknek csak 12–15%-a igényelt új csőbehelyezést. A tünetek alapján kért RTG-felvételek száma megközelítőleg 50%-kal csökkenthető.
1. RJ McKenna A Mahtabifard A Pickens D Kusuanco CB Fuller 2007 Fast-tracking after video-assisted thoracoscopic surgery lobectomy, segmentectomy, and pneumonectomy Ann Thorac Surg 84 1663 8.
2. RJ Cerfolio AS Bryant 2011 Daily chest roentgenograms are unnecessary in nonhypoxic patients who have undergone pulmonary resection by thoracotomy Ann Thorac Surg 92 440 4.
3. AH Sepehripour S Farid R Shah 2012 Is routine chest radiography indicated following chest drain removal after cardiothoracic surgery? Interact CardioVasc Thorac Surg 14 834 8.
4. FT Molnár 2013 A pleura betegségei A Csekeő Mellkassebészet a hétköznapi gyakorlatban Akadémiai Kiadó Budapest 215 37.
5. P Misthos J Kokotsakis M Konstantinou I Skottis A Lioulias 2007 Postoperative residual pleural spaces: Characteristics and natural history Asian Cardiovasc Thorac Ann 15 54 8.
6. AE Martin-Ucar E Passera R Vaughan G Rocco 2003 Implementation of a user-friendly protocol for interpretation of air-leaks and management of intercostal chest drains after thoracic surgery Interact CardioVasc Thorac Surg 2 251 5.
7. A Brunelli M Salati M Refai LD Nunzio F Xiumé A Sabbatini 2010 Evaluation of a new chest tube removal protocol using digital air leak monitoring after lobectomy: A prospective randomised trial Eur J Cardiothorac Surg 37 56 60.