View More View Less
  • 1 Szegedi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika Szeged Korányi fasor 6. 6720
  • 2 Szegedi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar Szeged
Restricted access

Purchase article

USD  $25.00

1 year subscription (Individual Only)

USD  $1,070.00

Az allopurinol hatékony húgysavszintcsökkentő gyógyszer, amely az esetek többségében nem okoz mellékhatásokat, azonban a betegek 2%-ában szedése során bőrtünetek jelentkezhetnek és súlyos, allopurinol indukálta hiperszenzitivitási szindróma alakulhat ki. Célkitűzés: A szerzők azzal a céllal foglalják össze a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikáján allopurinol indukálta hiperszenzitivitási szindrómás eseteket, hogy felhívják a figyelmet a tünetegyüttessel kapcsolatos tapasztalatokra. Módszer: Az esetek retrospektív áttekintése. Eredmények: Az utóbbi négy évben 11, allopurinol indukálta hiperszenzitivitási szindrómában szenvedő beteget kezeltek. A betegek átlagéletkora 70,3 év volt. Az allopurinol bevezetése előtt négy beteg esetében (36%) volt ismert valamilyen mértékű vesekárosodás, nyolc beteg (72%) szedett tiazid diuretikumot. A bőrtünetek az esetek többségében generalizált erythemás, maculopapulosus tünetek voltak (kilenc beteg, 82%), két betegnél (18%) erythema multiforméra jellemző bőrtüneteket észleltek. Az allopurinolkezelés indikációja minden beteg esetében tünetmentes hyperurikaemia volt. Következtetések: Az allopurinol indukálta hiperszenzitivitási szindróma súlyos, akár életet veszélyeztető tünetegyüttes, amelynek kiváltója gyakran tünetmentes hyperurikaemia miatti allopurinolkezelés. Az allopurinolkezelés a tartósan fennálló, diétára és életmód-változtatásra nem javuló hyperurikaemia esetében javasolt. Bevezetése körültekintéssel, a vesefunkcióhoz korrigált dózisban, a beteg életkorát, valamint tiazid diuretikum együttes adását is figyelembe véve történjen. Orv. Hetil., 2012, 153, 586–591.

  • Hande, K. R., Noone, R. M., Stone, W. J.: Severe allopurinol toxicity. Description and guidelines for prevention in patients with renal insufficiency. Am. J. Med., 1984, 76, 47–56.

    Stone W. J. , 'Severe allopurinol toxicity. Description and guidelines for prevention in patients with renal insufficiency ' (1984 ) 76 Am. J. Med. : 47 -56.

    • Search Google Scholar
  • Elion, G. B., Yu, T. F., Gutman, A. B., et al.: Renal clearance of oxipurinol, the chief metabolite of allopurinol. Am. J. Med., 1968, 45, 69–77.

    Gutman A. B. , 'Renal clearance of oxipurinol, the chief metabolite of allopurinol ' (1968 ) 45 Am. J. Med. : 69 -77.

    • Search Google Scholar
  • Gutierrez-Macias, A., Lizarralde-Palacios, E., Martinez-Odriozola, P., et al.: Fatal allopurinol hypersensitivity syndrome after treatment of asymptomatic hyperuricaemia. BMJ, 2005, 331, 623–624.

    Martinez-Odriozola P. , 'Fatal allopurinol hypersensitivity syndrome after treatment of asymptomatic hyperuricaemia ' (2005 ) 331 BMJ : 623 -624.

    • Search Google Scholar
  • Singer, J. Z., Wallace, S. L.: The allopurinol hypersensitivity syndrome. Unnecessary morbidity and mortality. Arthritis Rheum., 1986, 29, 82–87.

    Wallace S. L. , 'The allopurinol hypersensitivity syndrome. Unnecessary morbidity and mortality ' (1986 ) 29 Arthritis Rheum. : 82 -87.

    • Search Google Scholar
  • Peyriere, H., Dereure, O., Breton, H., et al.: Variability in the clinical pattern of cutaneous side-effects of drugs with systemic symptoms: does a DRESS syndrome really exist? Br. J. Dermatol., 2006, 155, 422–428.

    Breton H. , 'Variability in the clinical pattern of cutaneous side-effects of drugs with systemic symptoms: does a DRESS syndrome really exist? ' (2006 ) 155 Br. J. Dermatol. : 422 -428.

    • Search Google Scholar
  • Lee, H. Y., Ariyasinghe, J. T., Thirumoorthy, T.: Allopurinol hypersensitivity syndrome: a preventable severe cutaneous adverse reaction? Singapore Med. J., 2008, 49, 384–387.

    Thirumoorthy T. , 'Allopurinol hypersensitivity syndrome: a preventable severe cutaneous adverse reaction? ' (2008 ) 49 Singapore Med. J. : 384 -387.

    • Search Google Scholar
  • Wong, G. A., Shear, N. H.: Is a drug alone sufficient to cause the drug hypersensitivity syndrome? Arch. Dermatol., 2004, 140, 226–230.

    Shear N. H. , 'Is a drug alone sufficient to cause the drug hypersensitivity syndrome? ' (2004 ) 140 Arch. Dermatol. : 226 -230.

    • Search Google Scholar
  • Hung, S. I., Chung, W. H., Liou, L. B., et al.: HLA-B*5801 allele as a genetic marker for severe cutaneous adverse reactions caused by allopurinol. Proc. Natl. Acad. Sci. USA, 2005, 102, 4134–4139.

    Liou L. B. , 'HLA-B*5801 allele as a genetic marker for severe cutaneous adverse reactions caused by allopurinol ' (2005 ) 102 Proc. Natl. Acad. Sci. USA : 4134 -4139.

    • Search Google Scholar
  • Chen, I. H., Kuo, M. C., Hwang, S. J., et al.: Allopurinol-induced severe hypersensitivity with acute renal failure. Kaohsiung J. Med. Sci., 2005, 21, 228–232.

    Hwang S. J. , 'Allopurinol-induced severe hypersensitivity with acute renal failure ' (2005 ) 21 Kaohsiung J. Med. Sci. : 228 -232.

    • Search Google Scholar
  • Elasy, T., Kaminsky, D., Tracy, M., et al.: Allopurinol hypersensitivity syndrome revisited. West J. Med., 1995, 162, 360–361.

    Tracy M. , 'Allopurinol hypersensitivity syndrome revisited ' (1995 ) 162 West J. Med. : 360 -361.

    • Search Google Scholar
  • Kumar, A., Edward, N., White, M. I., et al.: Allopurinol, erythema multiforme, and renal insufficiency. BMJ, 1996, 312, 173–174.

    White M. I. , 'Allopurinol, erythema multiforme, and renal insufficiency ' (1996 ) 312 BMJ : 173 -174.

    • Search Google Scholar
  • Arellano, F., Sacristan, J. A.: Allopurinol hypersensitivity syndrome: a review. Ann. Pharmacother., 1993, 27, 337–343.

    Sacristan J. A. , 'Allopurinol hypersensitivity syndrome: a review ' (1993 ) 27 Ann. Pharmacother. : 337 -343.

    • Search Google Scholar
  • Underwood, M.: Diagnosis and management of gout. BMJ, 2006, 332, 1315–1319.

    Underwood M. , 'Diagnosis and management of gout ' (2006 ) 332 BMJ : 1315 -1319.