View More View Less
  • 1 Szegedi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar, Szeged, Korányi fasor 10–11., 6720
  • 2 Semmelweis Egyetem, Egészségtudományi Kar, Budapest
Open access

Absztrakt:

A szulfonamidszármazékok („sulpha drugs”) széles körben és változatos indikációval alkalmazott gyógyszerek hatóanyagát képezik. Az elmúlt néhány évtizedben számos közlemény jelent meg a fenti szerek, különösen az acetazolamid általános alkalmazása mellett, szemészeti idioszinkráziás hatásként jelentkező sugártest- és érhártyaleválásról, amit minden publikált esetben tranzitórikus myopia és/vagy akut szemnyomás-emelkedés megjelenése kapcsán diagnosztizáltak. Jelen közleményben két olyan esetet ismertetünk, ahol a gyógyszermellékhatásként jelentkező chorioidealeválás véletlen lelet volt, és ahhoz sem a refrakció változása, sem a szemnyomás kiugrása nem társult. Tudomásunk szerint ez az első közlemény, amely az acetazolamid okozta chorioideaablatio ezen speciális, „néma” formájáról számol be. Tekintve, hogy az érhártya érintettsége változó mértékű lehet, és – eseteink alapján – nem feltétlenül jár együtt akut glaucomával és rövidlátással, feltételezzük, hogy az acetazolamid szemészeti mellékhatásainak egy része felfedezetlen marad. Cikkünkkel szeretnénk felhívni a társszakmák figyelmét a szemészeti vizsgálat fontosságára szulfonamidtartalmú gyógyszert szedő és látásromlást panaszoló betegeik esetében. Orv Hetil. 2017; 158(50): 1998–2002.

If the inline PDF is not rendering correctly, you can download the PDF file here.

  • 1

    Man X, Costa R, Ayres BM, et al. Acetazolamide-induced bilateral ciliochoroidal effusion syndrome in plateau iris configuration. Am J Ophthalmol Case Reports 2016; 3: 14–17.

  • 2

    Bayer A, Moroi SE. Acetazolamide and bilateral uveal effusion with secondary acute angle-closure glaucoma. Glaucoma Today 2010; Spring: 50–52.

  • 3

    Kaimbo DK. Transient drug-induced myopia. SAJ Case Rep. 2014; 1: 105.

  • 4

    Hill AD. Myopic changes in a climber after taking acetazolamide and the use of corrective lenses to temporize symptoms: a case report from Mount Kilimanjaro. Wilderness Environ Med. 2016; 27: 397–400.

  • 5

    Parthasarati S, Myint K, Singh G, et al. Bilateral acetazolamide-induced choroidal effusion following cataract surgery. Eye 2007; 21: 870–872.

  • 6

    Mancino R, Varesi C, Cerulli A, et al. Acute bilateral angle-closure glaucoma and choroidal effusion associated with acetazolamide administration after cataract surgery. J Cataract Refract Surg. 2011; 37: 415–417.

  • 7

    Ramos-Esteban JC, Goldberg S, Danias J. Drug induced acute myopia with supraciliary choroidal effusion in a patient with Wegener’s granulomatosis. Br J Ophthalmol. 2002; 86: 594–596.

  • 8

    Aref AA, Sayyad FE, Ayres B, et al. Acute bilateral angle closure glaucoma induced by methazolamide. Clin Ophthalmol. 2013; 7: 279–282.

  • 9

    Végh M, Hári-Kovács A, Réz K, et al. Indapamide-induced transient myopia with supraciliary effusion: case report. BMC Ophthalmol. 2013; 13: 58.

  • 10

    Malagola R, Giannotti R, Pattavina L, et al. Acute cilio-choroidal effusion due to acetazolamide: unusual posterior involvement (OCT aspects). Eye 2013; 27: 781–782.

  • 11

    Andrijević Derk B, Benčić G, Corluka V, et al. Medical therapy for uveal effusion syndrome. Eye 2014; 28: 1028–1031. http://www.ogyei.gov.hu/gyogyszeradatbazis/index.php?action=show_details&item=17489 [Hungarian]

  • 12

    Hoskens K, Pinto LA, Vandewalle E, et al. Bilateral acute angle-closure after intraocular surgery. J Curr Glaucoma Pract. 2014; 8: 113–114.

  • 13

    Krieg PH, Schipper I. Drug-induced ciliary body oedema: a new theory. Eye 1996; 10: 121–126.