Author:
Klaudia Kovácsné Biczó ELTE Eötvös Loránd Tudományegyetem Neveléstudományi Doktori Iskola, Budapest, Magyarország
ELTE Eötvös Loránd Tudományegyetem Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézet, Budapest, Magyarország

Search for other papers by Klaudia Kovácsné Biczó in
Current site
Google Scholar
PubMed
Close
https://orcid.org/0009-0002-6888-0748
Open access
Boreczky Ágnes (2022). Families in the swirl of time. The extended symbolic family (218 oldal). Paris: ELTE PPK – L’Harmattan Kiadó.

Boreczky Ágnes az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógia és Pszichológiai Kar Interkulturális Pszichológiai és Pedagógiai Intézetének professor emeritusa, aki több évtizede foglalkozik a család szocializációs hatásainak vizsgálatával, a családtörténeti narratívák és a szimbolikus család fogalmának értelmezésével. A 2000-es évek elején a magyar szakirodalomba ő vezette be a szimbolikus család fogalmát, 2004-ben ezzel a címmel jelent meg a nemzetközi irodalomra reflektáló és az addigi munkáit rendszerező, összefoglaló kötete (Boreczky, 2004). Akkor kimondott célja az volt, hogy a figyelmet ráirányítsa a családfogalom értelmezési kereteinek kitágítására, a családhoz kapcsolódó további vizsgálatok fontosságára.

Új könyve a tavalyi évben jelent meg a L’Harmattan Kiadónál. Életművéhez illeszkedve a mű központi témája a kiterjesztett szimbolikus család, ami a társadalmi térben és időben olyan rendszert alkot, amelynek mintázatai akár tudattalanul is meghatározzák tagjai különböző élethelyzetekben hozott döntéseit, s amelyek maguk is visszahathatnak a társadalmi folyamatokra. Ez az új elmélet több mint 30 év empirikus kutatásaira épül. Boreczky könyvének fókuszában a transzgenerációs család és vele járó transzgenerációs hatások állnak, és foglalkozik ugyan azok átörökítésével, a vizsgálat középpontjába azonban a család mint rendszer működését helyezi.

Boreczky Ágnes különbséget tesz a szimbolikus család mint konstrukció, a tényleges tágabb családi rendszer, vagyis a kiterjesztett család, és a családi tudattalan között, amelyek egymásra vannak utalva, és összefonódnak egymással. Ebben a könyvben az utóbbival nem foglalkozik, és a tágabb családi rendszerre és annak működésére is csak röviden tér ki. A Magyarországon végzett, évtizedeket átölelő – többgenerációs kérdőívekre és interjúkra épülő – kutatási eredményeit összegző következtetések elsősorban a szimbolikus családelmélet rendszerén vezetik végig az olvasót. A sok interjúrészlet megkönnyíti és élvezetessé teszi az olvasó számára az empíria és a meglehetősen összetett elmélet kibontásának követését.

Boreczky a szimbolikus család fogalma alatt a John Gillis által is használt szimbolikus/virtuális kiterjesztett családot érti, elméletében azonban a tér és az idő kulcsfontosságú szerepet játszik. Gillis két családot nevez meg: a fizikai családot (akikkel együtt élünk), továbbá a virtuális/szimbolikus családot, amely éltet bennünket, formálja az identitásunkat. Ehhez képest Boreczky három különböző funkciójú családformát különböztet meg: 1) a rokonságot is magába foglaló tágabb családi rendszert, 2) a családi tudattalant és a 3) szimbolikus családot mint konstruktumot. Míg Gillis az emlékezetben élő múltat és egy anticipált jövőt kapcsol a családhoz, Boreczky többféle időkategóriát használ. Olyan erős folyamatokat mutat ki a családi rendszeren belül, amelyek a család minden tagjának életében és döntéseiben szerepet játszanak. Ez a determinisztikusnak tűnő jövőkép azonban a kilépési lehetőségeknek köszönhetően számos ponton teret hagy az egyéni döntéseknek, az egyén mozgásának, egyben a rendszer megújulásának.

Boreczky Ágnes műve a nemzetközi szakirodalom alapos áttekintéséből indul ki, és jól illeszkedik a családelméletekkel foglalkozó írások sorába. A szerző épít korábbi kutatások eredményeire (Gurvitch, 1964; Hareven, 2000; Gillis, 2003; Daly, 1996; Beck és Beck-Gernsheim, 2001; Reiss, 1981; McAdams, 2006 és mások munkáira), így például nem vitatja el a különböző rituálék és értékek átadásának fontosságát, de két további szempont bevezetésével tovább lép a korábbi elméleteken. Ezek közül egyik az idő, a másik pedig a családi elbeszélések, narratívák szempontja. Ez a két fogalom lefedi a kiterjesztett szimbolikus családi rendszer társadalmi és történelmi terét, és több aspektust integrál egyetlen értelmezési keretbe, miközben kiemeli a szimbolikus család létének valódiságát.

Boreczky szerint az idő fogalma és értelmezése rendkívül fontos a család rendszerében, mivel az emlékekbe sűrített idő lehetőséget ad a család tagjai számára, hogy saját történetük dimenzióit és ezáltal saját identitásukat létrehozzák, valamint alakítsák. Az időnek vannak szimbolikus rétegei és jelentései, függ a családi értékrendtől, rituáléktól, vagyis egy olyan elem, amely összeköti a jelenbeli családot a múlttal és a jövőbelivel. Hareventől eltérően azonban (aki az idő leírásakor a változásra teszi a hangsúlyt) Boreczky a kommunikatív emlékezet és a narratív elemek fogalmát hangsúlyozza. Értelmezésében az idő fogalma kiterjeszti és meghatározza a határokat, irányt mutat a mozgásoknak, szerepet játszik a fiatalok szocializációjában a pozitív és negatív minták felidézésével, és szabályozza a hozzáállásokat és viselkedéseket a családi normák meghatározásával. A szerző különböző, többrétegű időkategóriákat használ (pl. történeti, virtuális történeti, társadalmi-történeti, társadalmi, családi, egyéni idő), amelyek akkor kapnak különösen nagy jelentőséget, amikor az elemzett család pályája kibillen, és nem tud visszaállni az eredeti mobilitási pályára: a család véglegesen deklasszálódik. A könyvben a szerző több családelemzést is közöl, melyeknek bemutatása során nagyban épít ezekre a fogalmi és értelmezési keretekre.

Az idő mellett a másik központi elem a családi elbeszélések, narratívák megléte vagy hiánya, azonosíthatósága és hatása. Boreczky értelmezésében a családtörténetek olyan narratívák belsővé tételét jelentik, amelyeket a múlt-jelen-jövő egy keretben egyesít, és amelyekkel a fiatalabb generációk tagjai meglévő hitrendszereket és értelmezési sémákat is elsajátítanak. A szerző elkülöníti a családi történeteket, elbeszéléseket a családtörténetek fogalmától. Míg az előbbiek különálló élményeket mesélnek el, az utóbbi ezeknek az élményeknek egy értelmes egésszé kapcsolását jelenti. Külön alfejezetben foglalkozik a történet nélküli családok vizsgálatával. A narratíváknak kiemelt szerepet tulajdonít a családi tradíciók és értékek átörökítésében és azok tudatosításában. Ez az értelmezés nagymértékben kötődik az intergenerációs szelf fogalmi köréhez, hiszen a családi elbeszélések átörökített tartalma könnyíti a beilleszkedést, szocializációt segítő szereppel bír.

A mű az idő és a narratívák szempontjainak kidolgozásával a transzgenerációs családelméletekhez is szervesen kapcsolódik. Szemléletesen és újszerűen világítja meg, hogy a családi (disz)funkció (és problémák) hogyan kerülhetnek át egyik generációról a másikra a családon belül. Boreczky rendszere 4-5 generációra visszamenőleg követi a családok társadalmi tér-időben való mozgását és a rendszerré szerveződő családtörténetét, ami lehetővé teszi a család mind társadalmi, mind földrajzi értelemben vett terének tágulását, hibriditását és rugalmasságát – illetve ennek hiányában a család mozgásterének akár több generáción keresztül is kimutatható zárványosodását. A család kiterjedése, flexibilitása és hibriditása meghatározó szerepet játszik abban, hogy mennyiben tud dinamikusan alkalmazkodni a változó környezethez, illetve mennyire képes maga is alakítani azt.

Boreczky Ágnes könyve a szimbolikus és a transzgenerációs családelméletekhez kapcsolódik, de azáltal, hogy a kiterjesztett szimbolikus családot rendszerként írja le, több szempontból is új dimenzióba helyezi. A könyv – mintegy függelékként, de a korábban írottak megértését és elmélyítését is segítve – négy interjút közöl ugyanannak a családnak három különböző nemzedékhez tartozó tagjával. Nemcsak eligazít a családkutatás nemzetközi irodalmában, nemcsak nagyvonalú új elméletet fogalmaz meg, hanem élvezetes olvasmány is.

Irodalom

  • Beck, U., & Beck-Gernsheim, E. (2001). Individualization. Institutionalized Individualism and its social and political consequences. Sage Publications.

    • Search Google Scholar
    • Export Citation
  • Boreczky Á. (2004). A szimbolikus család .Budapest: Gondolat Kiadó.

  • Daly, K. J. (1996). Families and time. Keeping pace in a hurried culture. London: Sage Publications.

  • Gillis, J. R. (2003). Virtual families: A cultural approach. Centre for Research on Family, Kinship and Childhood, Working Paper No. 28.

    • Search Google Scholar
    • Export Citation
  • Gurvitch, G. (1964). The spectrum of social time. Dordrecht. Holland: D. Reidel Pub. Co.

  • Hareven, K. T. (2000). Families, history and social change. Life-course and cross-cultural perspectives .Boulder Co: Westview Press.

  • McAdams, D. P. (2006). The redemptive self: Stories Americans live by .Oxford University Press.

  • Reiss, D. (1981). The family's construction of reality. Cambridge, MA – London: Harvard University Press.

  • Beck, U., & Beck-Gernsheim, E. (2001). Individualization. Institutionalized Individualism and its social and political consequences. Sage Publications.

    • Search Google Scholar
    • Export Citation
  • Boreczky Á. (2004). A szimbolikus család .Budapest: Gondolat Kiadó.

  • Daly, K. J. (1996). Families and time. Keeping pace in a hurried culture. London: Sage Publications.

  • Gillis, J. R. (2003). Virtual families: A cultural approach. Centre for Research on Family, Kinship and Childhood, Working Paper No. 28.

    • Search Google Scholar
    • Export Citation
  • Gurvitch, G. (1964). The spectrum of social time. Dordrecht. Holland: D. Reidel Pub. Co.

  • Hareven, K. T. (2000). Families, history and social change. Life-course and cross-cultural perspectives .Boulder Co: Westview Press.

  • McAdams, D. P. (2006). The redemptive self: Stories Americans live by .Oxford University Press.

  • Reiss, D. (1981). The family's construction of reality. Cambridge, MA – London: Harvard University Press.

  • Collapse
  • Expand

Senior editors

Editor(s)-in-Chief: Fülöp, Márta

Chair of the Editorial Board:
Molnár Márk, HUN-REN TTK, Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet, Budapest

          Area Editors

  • Bereczkei Tamás, PTE (Evolutionary psychology)
  • Bolla Veronika, ELTE BGGY (Psychology of special education)
  • Demetrovics Zsolt, ELTE PPK (Clinical psychology)
  • Faragó Klára, ELTE (Organizational psychology)
  • Hámori Eszter, PPKE (Clinical child psychology)
  • Kéri Szabolcs, SZTE (Experimental and Neuropsychology)
  • Kovács Kristóf, ELTE (Cognitive psychology)
  • Molnárné Kovács Judit, DTE (Social psychology)
  • Nagy Tamás, ELTE PPK (Health psychology, psychometry)
  • Nguyen Luu Lan Anh, ELTE PPK (Cross-cultural psychology)
  • Pohárnok Melinda, PTE (Developmental psychology)
  • Rózsa Sándor, KRE (Personality psychology and psychometrics)
  • Sass Judit, BCE (Industrial and organizational psychology)
  • Szabó Éva, SZTE (Educational psychology)
  • Szokolszky Ágnes, SZTE (Book review)

 

        Editorial Board

  • Csabai Márta, Károli Gáspár Református Egyetem, Budapest

  • Császár Noémi, Pszichoszomatikus Ambulancia, Budapest

  • Csépe Valéria, HUN-REN TTK, Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet, Budapest

  • Czigler István, HUN-REN TTK, Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet, Budapest

  • Dúll Andrea, ELTE PPK, Budapest
  • Ehmann Bea, HUN-REN TTK, Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet, Budapest
  • Gervai Judit, HUN-REN TTK, Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet, Budapest
  • Kiss Enikő Csilla, Károli Gáspár Református Egyetem, Budapest
  • Kiss Paszkál, Károli Gáspár Református Egyetem, Budapest
  • Lábadi Beátrix, Pécsi Tudományegyetem, Pécs
  • Nagybányai-Nagy Olivér, Károli Gáspár Református Egyetem, Budapest
  • Péley Bernadette, Pécsi Tudományegyetem, Pécs
  • Perczel-Forintos Dóra, Semmelweis Egyetem, Budapest
  • Polonyi Tünde, Debreceni Egyetem
  • Révész György,  Pécsi Tudományegyetem, Pécs
  • Winkler István, HUN-REN TTK, Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet, Budapest

 

Secretary of the editorial board: 

  •  Saád Judit, HUN-REN TTK, Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet, Budapest

 

Magyar Pszichológiai Szemle
ELTE PPK Pszichológiai Intézet
Address: H-1064 Budapest, Izabella u. 46.
E-mail: pszichoszemle@gmail.com

Indexing and Abstracting Services:

  • PsycINFO
  • Scopus
  • CABELLS Journalytics

2023  
Scopus  
CiteScore 0.4
CiteScore rank Q4 (General Psychology)
SNIP 0.149
Scimago  
SJR index 0.126
SJR Q rank Q4

Magyar Pszichológiai Szemle
Publication Model Hybrid
Submission Fee none
Article Processing Charge 900 EUR/article
Printed Color Illustrations 40 EUR (or 10 000 HUF) + VAT / piece
Regional discounts on country of the funding agency World Bank Lower-middle-income economies: 50%
World Bank Low-income economies: 100%
Further Discounts Editorial Board / Advisory Board members: 50%
Corresponding authors, affiliated to an EISZ member institution subscribing to the journal package of Akadémiai Kiadó: 100%
Subscription fee 2025 Online subsscription: 184 EUR / 220 USD
Print + online subscription: 224 EUR / 252 USD
Subscription Information Online subscribers are entitled access to all back issues published by Akadémiai Kiadó for each title for the duration of the subscription, as well as Online First content for the subscribed content.
Purchase per Title Individual articles are sold on the displayed price.

Magyar Pszichológiai Szemle
Language Hungarian
Size B5
Year of
Foundation
1928
Volumes
per Year
1
Issues
per Year
4
Founder Magyar Pszichológiai Társaság 
Founder's
Address
H-1075 Budapest, Hungary Kazinczy u. 23-27. I/116. 
Publisher Akadémiai Kiadó
Publisher's
Address
H-1117 Budapest, Hungary 1516 Budapest, PO Box 245.
Responsible
Publisher
Chief Executive Officer, Akadémiai Kiadó
ISSN 0025-0279 (Print)
ISSN 1588-2799 (Online)

Monthly Content Usage

Abstract Views Full Text Views PDF Downloads
Aug 2024 0 37 8
Sep 2024 0 30 4
Oct 2024 0 112 24
Nov 2024 0 74 9
Dec 2024 0 82 10
Jan 2025 0 33 6
Feb 2025 0 0 0